+38 (050) 264-6306
ActiveHiking Russian ActiveHiking English

Корисні поради

Як підвищити витривалість під час походу?

Поки йдете, намагайтеся пити воду трохи менше, ніж хочеться. Зайвий раз краще відмовтеся. Чим більше п'єте, тим більше потім хочеться. При тривалому переході, стає все важче йти.


Намагайтеся не робити часті і довгі привали. Це знижує витривалість, і організм вимагає все частіше нових зупинок. При підкоренні чергового підйому, замість відпочинку сидячи, просто нахиліться стоячи, щоб рюкзак ліг на спину, віддихайтеся, і йдіть далі.

 

Краще пересуватися у власному ритмі, але триматися у голові групи.

Догляд за взуттям в поході

Не залишайте взуття на ніч на відкритому місці. Зранку випадає рясна роса або вночі може піти дощ - взуття промокне.

 

В першій половині дня завжди намагайтеся йти по стежці, а не по траві. Мокра від роси трава може за кілька кроків перетворити Ваше взуття в наскрізь промокле.


Сушка взуття. Обережно сушіть взуття біля багаття. Полум'я постійно змінюється і змінюється сила жару. Неочікуваний подув вітру або підкинута в багаття гілка можуть спалити або розплавити Ваше взуття.

Швидка сушка може його зіпсувати. Для того, щоб висушити взуття в поході скористайтеся наступними способами:

1. Нагрійте в якому-небудь посуді пісок (камінці, гальку) так, щоб можна було терпіти; засипте його в мішечок з тканини або носок і опустіть у взуття. 
2. Щільно набийте взуття мохом, сухим сіном або папером. Це дозволить висушити його і не дасть деформуватися.

Як правильно складати рюкзак?

Для того, щоб комфортно почуватися під час походу, необхідно навчитися правильно складати Ваш рюкзак. Неправильно упакований рюкзак може зіпсувати враження від походу.

 

Пакування рюкзака розпочинається з розподілу речей: м'які речі, важкі, об'ємні, незручної форми тощо. Заповнюючи рюкзак, треба запам'ятовувати, що де лежить. Речі, які можуть знадобитися незабаром, кладуть зверху, або в верхній клапан, або під клапан, або в кишені, або там, де можна легко розстебнути рюкзак.

 

Для зручності пакування і розпаковування рюкзака, для швидкого знаходження потрібних предметів, роблять так: в один великий поліетиленовий пакет кладуть спальний мішок та всі спальні предмети, в другий - весь одяг, в третій - продукти харчування, дрібні речі кладуться окремо. Доцільно дотримуватися системи при пакуванні рюкзака і при його розпаковуванні: кожна річ в рюкзаку, повинна мати своє певне місце.

 

В нижній частині рюкзака йде спальник. Далі вниз і ближче до спини кладуться більш важкі речі, а перед ними одяг.

 

Змінне взуття, одяг, предмети особистої гігієни – розміщуємо посередині рюкзака, в найважче доступній його зоні, так як протягом переходу вони нам потрібні найменше. Знизу, близько до нижнього входу рюкзака розміщуємо одяг, який може бути необхідним під час денного переходу. Не кладіть на дно рюкзака гострі металеві предмети (консерви, примус, пила, сокира) – великий ризик продерти дно.

 

Знизу рюкзака доцільно прив'язати каремат, а не намет, останньому місце всередині рюкзака - все-таки важлива річ, яку варто берегти.

 

Хліб, сухарі, печиво, упаковують зверху: вони менше зімнуться і покришаться. Аптечку, флягу з водою, туристичну сокиру, ніж, запасні шнурки тощо пакують у кишені рюкзака.

 

Правильно спакований, та підлаштований по фігурі рюкзак, сидить на Вас наче рідний. Після кількох днів походу, організм звикне до нього, і він майже не буде помітним для Вас. Вміння правильно спакувати наплічник, приходить зазвичай з досвідом, і кожен вносить в цю загальну схему свої корективи.

 

І ще одне: ідеально складений рюкзак, якщо його поставити вертикально, не повинен падати вбік або назад.

Консультації по спорядженню

Не соромтесь запитувати у нас все, що Вас цікавить по необхідному спорядженню. Ми з радістю поділимось досвідом і розкажемо, як зібратись у похід.

 

У разі відсутності необхідних речей (намета, спальника, рюкзака тощо), повідомте про це організаторів, і ми спробуємо вирішити проблему.


Увага: до ваги особистого спорядження (особисті речі, особисте туристичне спорядження, взуття і одяг для походу) додасться вага продуктів, що розподіляються між учасниками походу порівну. Тож, збираючись, враховуйте це і не беріть зайвих речей та віддавайте перевагу легким і практичним речам. Кожні зайві сто грамів ваги спорядження Ви будете відчувати на своїх плечах. Якщо Ви одягли наплічник і він здається ще легким, подумайте, що Вам йти з ним декілька годин.

Що робити при зустрічі з диким звіром?

Дикі звірі. У більшості випадків такі зустрічі закінчуються тим, що всі розходяться у різні боки. Але при певному збігу обставин все може закінчитися не на Вашу користь. Дика тварина сама по собі цурається людини, а відповідно намагається його уникати, навіть почувши про його присутність (запах, звук). Але бувають ситуації, коли Ви у повній тиші виходите з-за горба або яких-небудь заростей з підвітряного боку, а тут воно. Звірина не користується механізмом обдуманого прийняття рішень (тому що у нього, здебільшого, такого механізму немає), зате вона використовує інстинкти, які не завжди можуть піддаватися логіці саме для Вас. Від цього і залежить, яке рішення буде прийнято у якості захисту в результаті переляку - або бігти у протилежному напрямку, або атакувати. Вважається, що під час проходження закритих ділянок і заростей цілком достатнім буде створювати шум (розмовляти, співати або хоча б стукати трекінговими палицями), що зводить небажані зустрічі до мінімуму. Більш детально в цій статті

Яке взуття та одяг для походу в теплу пору року потрібно мати?

Зручне взуття з хорошим протектором підошви (черевики або кросівки), бажано, щоб воно не промокало і швидко висихало. Взуття має бути зручним та комфортним, не натирати, адже маршрути передбачають довгий шлях і зміни висот. Не рекомендується використовувати нове взуття, адже дуже великий ризик натирання мозолів. Краще спочатку його розносити в місті в легких прогулянках.
Змінне взуття (легкі сандалі або гумові шльопанці) для стоянок. Це взуття повинно бути легким, займати мало місця і швидко сохнути. Деякі маршрути передбачають переходи річок вбрід, тож таке взуття згодиться ще й у цих випадках.
Легкий одяг для ходьби (залежно від погоди, це можуть бути шорти, легкі штани, термофутболка, легка флісова кофта, вітровка). Одяг не повинен сковувати рухів, він має «дихати» і швидко сохнути. Прекрасно зарекомендував себе одяг з легких синтетичних тканин, а ось одяг з бавовни є небажаним, він погано сохне.
Штормовий одяг: куртка і штани. Для цих цілей відмінно підходить одяг з мембранних тканин, але якщо такого немає (або немає можливості купити, він досить дорого коштує), то можна обійтися звичайним поліетиленовим дощовиком.
Теплий одяг для стоянок: флісова кофта, теплі штани (особливо актуально для дівчат), теплі шкарпетки (зазвичай одну пару), легкі рукавиці, легка шапка.
Змінний одяг: труси, футболки (якщо тепло, вистачає і двох, при щоденному пранні), шкарпетки.
Головні убори для захисту від сонця (панамка , Buff, тощо). Влітку головні убори обов'язково повинні захищати не тільки Вашу голову, але і шию з вухами. В горах дуже легко обгоріти навіть і в не самий гарячий період року.

Які особисті речі потрібно мати?

Квитки, документи, гроші (все необхідно упакувати в герметичну упаковку, щоб не намокло).
Лейкопластир, еластичний бинт (обов'язково) та медикаменти від своїх хронічних хвороб (якщо вони є).
Миска, ложка, чашка — бажано легкі металеві, але можна й пластикові.
Налобний ліхтарик (на крайній випадок ручний) – бажано мати кожному учаснику адже за його допомогою Ви будете пересуватись у темний час доби.
Засоби особистої гігієни та захисту - зубна щітка і паста, вологі серветки, туалетний папір, сонцезахисний крем, засіб від комах.
Сонцезахисні окуляри — для більшого комфорту пересування у сонячну погоду.
Мобільний телефон, фотоапарат тощо – слід розуміти, що підзарядитись в горах буде ніде, тож потрібно подбати або про «павербанк», або користуватись пристроями в економ режимі. Також потрібно подбати про захист пристроїв від дощу.
Пластикова 1,5 літрова пляшка води – вода, особливо у теплу пору року, необхідна під час проходження маршруту. Адже часто буває, що вода є лише на стоянках і увесь маршрут доведеться йти на запасах, які є з собою.

Яке туристичне спорядження необхідне для походу?

Рюкзак (від 40 до 80 літрів) — розміри залежать від тривалості походу. Але не варто брати занадто великі, адже тоді є висока ймовірність, що Ви напхаєте туди багато зайвих речей.
Спальник — орієнтуємось на температурні показники спальника, пору року та погодні умови. Зазвичай в літній період бажана температура комфорту не менша ніж +5 градусів, адже навіть влітку в Карпатах вночі температура може падати до нуля градусів по Цельсію.
Намет – пам’ятайте, що намет має бути двошаровим з показником водовідштовхування зовнішнього тенту мінімум 3000 мм H2O і вага його має становити не більше 3-4 кілограмів, якщо це 1-3-місні моделі. Але краще заздалегідь проконсультуватись з інструктором.
Килимок (пінка , карімат) — це Ваш матрац на час походу. Килимок повинен бути легким і міцним.
Сидушка — невеликий шматочок килимка (пінки, карімата). Прикріплюється за допомогою паска до сідниць і дозволяє сидіти на вологих, брудних або холодних поверхнях.
Трекінгові палиці – незамінна річ при підйомах та спусках. При підйомі вони розвантажують ноги на 30%, а при спусках зменшують навантаження на коліна. Якщо у Вас немає палиць і немає можливості взяти на прокат, то можна замінити в поході знайденими палицями, але, звичайно, це буде не так комфортно.

Що робити при укусах отруйних?

Отруйними укусами "нагороджують" нас перетинчастокрилі - бджоли, джмелі, оси і шершні; павукоподібні - тарантул, скорпіон, каракурт, кліщ; змії - гадюка звичайна та інші. Кожен з вище перерахованих отруйних здатен завдати непоправної шкоди людині. Причому, навіть множинні укуси (ужалення) бджоли чи оси, не кажучи вже про змій, можуть привести до летального результату. Щоб цього уникнути, в першу чергу потрібно завжди ретельно переглядати стежку, дорогу, а тим більше бездоріжжя, по якому належить рухатися під час походу, а по-друге, використовувати екіпіровку (особливо її нижню частину), яка допоможе запобігти ураження тіла (кросівки або черевики, штани). Зазначу, що в більшості випадків укуси відбуваються в ситуаціях неуважності самого мандрівника, який, не помітивши шкідливе створіння, тривожить його. Тому комахам, павукам чи зміям більше нічого не залишається, як атакувати і захищатися. Більш детально в цій статті

Що робити при грозі?

Це неймовірно прекрасне природне явище, після якого, як правило, поліпшується погода, повітря стає прозорим, свіжим і чистим, насиченим іонами, що утворюються при розрядах блискавки. Незважаючи на це потрібно пам'ятати, що гроза в певних умовах може становити велику небезпеку для людини. Кожна людина повинна знати природу грозового явища, правила поведінки під час грози та методи захисту від блискавки. Більш детально про те, як вести себе в горах під час блискавки Ви зможете прочитати тут

Що таке безпека в горах?

В першу чергу варто відзначити джерела небезпеки в горах, які через легковажне до них ставлення можуть призвести до сумних наслідків. Серед них: зимово-весняний сезон - лавини, літній - грози, укуси отруйних, отруєння, ну і дикі звірі (вовки, ведмеді, кабани). Не варто звичайно забувати і про такі речі, як гіпотермія, тепловий удар та інші наслідки, які трапляються у разі неправильного екіпірування і нерозумного ставлення до погодних умов, але зупинимось саме на моментах, що мають відношення безпосередньо до факторів, які не завжди можуть від Вас залежати, але які (з урахуванням рекомендацій фахівців) можна звести до мінімуму.

Що робити під час лавини?

Лавини. Нерідко оманлива думка про легкодоступність гірських масивів і безпеку подорожей у них призводить до травматизму, а іноді й до загибелі учасників подорожей. Істотну небезпеку під час таких походів складають такі грізні і небезпечні природні явища, як снігові лавини, котрі щорічно спостерігаються в Карпатах. Більш детально, як уникнути неприємностей Ви зможете прочитати тут у посібнику "Безпека туристів в Українських Карпатах"